Yaban Hayatını İzleme

Deniz canlılarını doğal ortamlarında izlemek, hayvanların ve deniz çevresinin korunmasına yönelik farkındalığı arttırmak için olumlu bir yöntem olabilir. Bununla birlikte, bilinçsiz ve sorumsuz insan davranışları, hayvanları rahatsız edebilir, önemli yaşam alanlarını yok edebilir ve hatta hayvanlara ve insanlara fiziksel ve ölümcül zararlar verebilir.

Denizi kullananlar ve denizden geçimini sağlayanlar, yaban hayata sahip çıkmayı ve çevreyi korumayı kendilerine görev edinmelidir. Eğlenme ve dinlenme amacı için kullandığımız denizler ve suları kuşlar, balıklar, kaplumbağalar gibi çok çeşitli yaban hayvanları ile paylaşıyoruz. Teknelerin varlığı yaban hayatını sürekli rahatsız ettiğimiz anlamına gelmemelidir. Eğer işimizi hassasiyetle yaparsak ve gereken dikkati gösterirsek, yaban hayatı üzerindeki olumsuz etkimizi en aza veya sıfıra indirebiliriz.

Nelere Dikkat Etmeli

Mesafeni Koru Hayvanlara saygınızı göstermek için en az 100 metre uzakta güvenli bir yerde durun. Yakından bakmak isterseniz dürbün veya fotoğraf makinelerinizin yakınlaştırma özelliğini kullanın. Asla hayvanları kovalamayın.

Yavaşla Tekneyi aşırı hızlı kullanmaktan ve ani manevralar yapmaktan kaçının. Hayvanların yolundan tamamen uzak durun. Eğer size yaklaşırlarsa motoru boşa alın ve geçmelerine izin verin.

Sessiz Ol Yüksek sesler vahşi yaşamı ürkütebilir veya stres altına sokabilir, beklenmeyen tepkiler göstermelerine ve kendilerine veya size zarar vermelerine neden olabilir.

Az Zaman Harca Hayvanları gözlemlemek için ayırdığınız zamanı sınırlı tutun. İnsanlarla olan karşılaşmalar hayvanlarda strese neden olabilir ve hayvanların normal davranışlarını değiştirmelerine yol açabilir. O gün o hayvanla karşılaşan tek kişi olmayabileceğinizi unutmayın.

Anne ve Yavrulardan Uzak Dur Özellikle yuvalar ve kuluçkalar insan etkilerine karşı savunmasızdır. Asla bir hayvan topluluğuna doğru koşmayın, takip etmeyin, bir anneyi yavrusundan ayırmayın veya yavruları idare etmeye çalışmayın.

“Kurtarmaktan” Sakın Özellikle “yetimleri”. Anneler genellikle güvenli bir mesafeden onları izliyordur. Eğer bir hayvan hastalıklı görünüyorsa konunun uzmanlarını arayarak profesyonel yardım alın.

Kuşatma Asla bir hayvanın çevresini kuşatmayın. Her zaman “kaçış” yolundan ayrılın. Hayvanları tekneler ile kıyı arasına sıkıştırmayın.

Evcil Hayvanına Sahip Çık Evcil hayvanlar ve vahşi hayvanlar birbirlerini ısırabilir ve yaralayabilir. Ayrıca hastalık bulaşma tehlikesi de vardır.

Çöp Atma Hayvanlar için bulduğunuzdan daha iyi bir yaşam alanı bırakın. Doğanın keyfini çıkarırken ve yaban hayvanlarını izlerken yanınıza ufak bir çöp torbası alın ve gördüğünüz çöpleri toplayın.

Deniz Kaplumbağalarıyla İlgili Önemli Bilgiler

Her türden deniz kaplumbağalarının nesli tükenmekte ve korunmaya ihtiyaç duymaktadır.

Nefes almak için deniz yüzeyine ulaşmaları engellenirse, kaplumbağalar boğulabilir.

Çöpler özellikle de plastik torbalar kaplumbağalar için tehlikelidir. En sevdikleri yemek olan denizanası ile karıştırabilirler.

Deniz kaplumbağaları yıllarca aynı bölgede kalırlar ve yetişkinler her yıl aynı yuvalama alanına dönerler. Bir yuvalama kolonisi yok edilirse, kaplumbağalar hiçbir zaman geri dönemeyebilir.

Yunuslar Vahşi Hayvanlardır

Yunuslar dost canlılar olmalarıyla bilinirler fakat bu onların su oyuncakları veya evcil hayvan olduklarını göstermez. Yabani yunusları beslemeye veya onlarla yüzmeye kalkışmamalısınız.

Eğer Yunuslar;

Kararsızca yönlerini ve hızlarını değiştiriyor,

Yavrularını korumak için teknenin yolunu kesiyor,

Sıçrama, dönme, kafa atma veya kuyruk vurması gibi havada çeşitli davranışlar gösteriyor,
Beslenme, dinlenme, yavrularla ilgilenme gibi önemli davranışlarını durduruyorlarsa.

Sizden Rahatsız Olmuşlar Demektir!