Tekne Temizliği

Pek çok tekne temizlik ve bakım ürünleri, zehirli, aşındırıcı, yanıcı, veya kimyasal etkileşime giren klor, fosfat ve amonyak gibi bileşenler içerir. Deniz canlılarına ve çevreye yönelik riskleri ve tehlikeleri ortadan kaldıran temizlik yöntemlerini ve temizleyicileri kullanın.

Tekne temizlik ürünleri satın alırken, etiketlerini inceleyin. “Tehlike / Zehir”, “Uyarı” veya “Dikkat” gibi bir uyarıcı kelimeler, bir ürünün ne kadar zehirli olduğu ile ilgili genel bir bilgi verebilir. Bir ürünün içeriği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz satış temsilcinize veya üreticiye başvurun.

  • Satın alacağınız temizlik ürünlerinde “fosfat içermez” ve “biyolojik olarak parçalanabilir” ibarelerini arayın.
  • Sabun veya deterjanların denize karışmasına izin vermeyin. Bu maddeler yosunların çoğalmasını teşvik eden besin maddeleri ihtiva edebilir, balıklar ve diğer deniz hayvanlar için mevcut olan oksijenin azalmasına neden olabilir.
  • Çevresel etkileri açısından test edilmiş ve ve onaylanmış temizleyicileri kullanın. Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu çevre standartlarını ISO 14021 tescil sistemi ile belirlemiştir.
  • Tekneniz için malzeme tedarik ettiğiniz yerlerden ekolojik temizleyiciler ve biyolojik olarak parçalanabilir sabunlar ve temizlik maddeleri bulundurmalarını isteyin.
  • Yumuşak ve kolayca soyulan boyalarla boyanmış karinaları denizde temizlemekten kaçının.
  • Tekneyi temizlerken biraz daha fazla kas gücü ve daha az temizleyici kullanın. Denize her çıkışınızdan sonra tekneyi hızlıca tatlı suyla durulayın ve fırçalayın. Bu kimyasal temizleyici kullanma ihtiyacınızı en aza indirir. Temizleme ürünleri kullanırken, işi yapmak için mümkün olan en düşük miktarı kullanın.
  • Deniz üzerindeki tekneleri temizlerken sadece sünger gibi yumuşak ürünler kullanın. Paslanmaz çelik fırçaları yalnızca boyasız yüzeylerde kullanın.
  • Yosun ve bakteri oluşumunu en aza indirmek için karinayı düzenli olarak temizleyin.
  • Lift veya vinçteki tekneyi tazyikli suyla temizlerken, dökülen boya parçalarının suya karışmadığından emin olun. Çalışma alanında zemini çevreleyen kalın bir ip, boya parçaların suya karışmasını önleyebilir. Sonra dökülen parçaları süpürün ve uygun şekilde atın.
Alternatif Temizleyiciler

Teknelerin çeşitli bölümlerini temizlemek için daha çevre dostu yollar da vardır. Sirke, limon suyu ve kabartma tozunun ana maddeler olarak kullanıldığı ticari temizlik maddelerine alternatif olarak kullanılabilecek bazı karışımlar şunlardır:

Çok Amaçlı Temizleyici: İki yemek kaşığı sirke, bir çay kaşığı çamaşır tozu, iki bardak sıcak su ve çeyrek bardak sıvı sabunu hazırlayın. Önce sabun haricindeki her şeyi karıştırın. Bir sprey şişesine koyun, sabunu ekleyin ve hafifçe karıştırın.

Ovalama Kremi: Üçte iki bardak kabartma tozu, yarım bardak sıvı

sabun ve iki yemek kaşığı sirkeyi krem kıvamına gelecek şekilde suda karıştırın.

Gider Açıcı: Önce yarım bardak kabartma tozu daha sonra yarım bardak sirkeyi giderden aşağıya dökün. 15 dakika bekleyin ve iki litre kaynar su dökün. Bu karışımın düzenli olarak uygulamak tıkanmaları önleyecektir.

Fiberglas Yüzeylerdeki Lekeler: Kabartma tozunu suyla krem haline getirin. Kabartma tozu aşındırıcı olabilir, bu nedenle dikkatli olun. Uygulamadan sonra, limon suyu ile uygulanan yeri temizleyin.

Krom Yüzeyler: Elma sirkesine batırılmış yumuşak bir bezle silin. Parlaklığı geri getirmek için bebek yağı ile silin. Soda içeceği de parlatıcı olarak da kullanılabilir.

Camlar ve Aynalar: Bir bardak sirkeyi bir litre su ile karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Karışımı uyguladıktan sonra yüzeyleri su ile temizleyin. Güzel kokması için bir yemek kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz.

Pirinç Malzemeler: Kremsi bir doku elde edinceye kadar sirke, tuz ve suyu karıştırın ve uygulayın.

Bakır Malzemeler: Su ve limon suyu karışımını uygulayın.

Güverte: Sekiz ölçü ılık suya bir ölçü sirke suyu karıştırıp uygulayın.

Paslanmaz Çelikler: Seyreltilmemiş sirke ruhuna batırılmış bir bezle silin.

Alüminyum: İki çorba kaşığı tartar sosu ve bir litre ılık su karışımı içine batırılmış yumuşak bir
bezle silin.

Tik Ağacı: Bronz yünü veya yumuşak sabun tozu ile temizleyin.

İç Ahşaplar: Zeytin veya badem yağıyla temizleyin.

Plastikler: Bire iki oranında
 sirke ve su karışımı uygulayın.