Şnorkelle Yüzme ve Dalış

Şnorkelle yüzme ve dalış, muhteşem su altı yaşamını izlemek ve büyüleyici deniz canlıları ile yüz yüze gelmek için en iyi yollardır. Her yıl dünya genelinde tüplü dalış ve şnorkel giderek daha popüler hale gelmektedir. Bunun sonucu olarak da birçok popüler turizm bölgesinde kıyı şeridindeki deniz ekosistemleri hasar belirtileri göstermeye başlamıştır ve bu durum ziyaretçi deneyiminin kalitesinde de düşüşe neden olmaktadır.

Çevre ile ilgili eğitim ve bilgi eksikliği nedeniyle birçok dalgıç, doğal su altı yaşamı üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu hasarlar genellikle, suda kontrolünü iyi sağlayamayan, sığ bölgelerde ayakta duran veya yürüyen, akıntılı yerlerde ne yapacağını bilmeyen, fotoğraf çekerken yakınlaşmaya çalışan, su altı canlılarını besleyen veya dokunan kişilerden kaynaklanmaktadır. Denizlerde dalgıçlar ve şnorkelli yüzücülerden kaynaklanan sorunları azaltmak için yapılabilecek pek çok şey vardır. Biraz bilgi birikimi ve doğaya saygı ile çevre dostu bir dalgıç ve şnorkelci olmak ve bu olumsuz etkileri en aza indirmek mümkündür.

Çevre Dostu Dalış ve Şnorkelle Yüzme Nasıl Yapılır?

Öğren Ziyaret edeceğiniz bölge ve denizde yaşayan canlılar ile ilgili bilgiler öğrenerek dalış deneyiminizin kalitesini artırın.

Dokunma, Kovalama Herhangi bir deniz canlısını kovalamayın veya dokunmayın Bu, hayvanlarda büyük stresse neden olabilir, aynı zamanda çeşitli hastalıkları bulaştırabilir; balıklar, memeliler, omurgasız hayvanlar ve diğer türlerin koruyucu kaplamalarına zarar verebilir. Bakın ama asla dokunmayın veya çok yaklaşmayın.

Karıştırma Deniz dibindeki çökeltiyi karıştırmayın, paletleriniz deniz dibindeki tortuyu kaldırabilir bu da orada yaşayan küçük canlıları rahatsız edebilir, onların yer değiştirmesine neden olarak çevrelerine karşı daha yırtıcı davranmalarına sebep olabilir.

Besleme Balıkları veya herhangi başka bir deniz canlısını beslemeyin. Bu onları doğal besin kaynaklarından uzaklaştır. Beslenmeye alışırlarsa sürekli beslenmeyi beklerler ve dalgıçlara karşı daha agresif olurlar. Balıklar yosun gibi doğal besin kaynaklarından beslenmediğinde su altı ekosistemininde dengeler bozulur.

Satın Alma Hatıra eşyaları olarak deniz kabuğu veya herhangi başka bir deniz canlısı satın almayın. Bu, insanlara hediyelik eşya olarak satılabilecek deniz canlılarını ölü ya da diri olarak çıkarmaya teşvik eder. Bu türlerin çoğu sağlıklı ekosistemlerinin korunmasında hayati rol oynamaktadır. Satın alma durursa, bu canlıların öldürülmesi ve toplanması da durabilir.

Zıpkınlama Zıpkınla avlanmayın Bu balık tutma yöntemi, yavaş üreyen türlerin azalmasına neden olarak ekosistemin dengesini çarpıcı bir şekilde bozabilir. Bazı canlılar zıpkından canlı kurtulsalar bile yaraları onları yavaş bir ölüme sürükleyebilir. Zıpkınla avlanma, dalgıçlar ve şnorkelli yüzücüler için de tehlikeli olabilir.

Çıkarma Ölü ya da canlı hiçbir deniz canlısını dışarı çıkarmayın. Normalde denizdeki tüm canlılar ölü olsalar bile ekosistemin bir parçasıdır ve orada yaşayan diğer canlıların ihtiyaç duyduğu besin maddelerini ve elementleri ihtiva eder. Sahildeki boş kabuklar bile önemli bir rol oynamaktadır. Hatıralar ve çektiğiniz resimler dışında başka hiçbir şeyi yanınıza almayın.

Takma Eldiven takmayın. Eldiven takmak size yanlış bir koruma hissi verir ve sudaki birçok nesneyi ve canlıyı tutmaya teşvik eder. Bu da deniz canlılarına zarar verme ihtimalinizi güçlendirir.

Temizle Her dalış veya şnorkelle yüzmede suda gördüğünüz bir atığı veya çöpü denizden çıkartın.

Bildir Gördüğünüz çevre ihlallerini dalış rehberinize, tekne kaptanınıza, tur rehberinize veya yetkili otoriterlere iletin. Gördüğünüz yanlış uygulamaları ilgili makamlara bildirmek, uygun önlemlerin alınmasına olanak sağlayabilir. Endişelerinizi bildirirseniz çözümün bir parçası olursunuz.