Sıvı Atıklar

Teknelerden denize boşaltılan arıtılmamış kanalizasyon ve diğer atık sular insanlara ve deniz yaşamına zararlı olabilir. İnsan atıkları sudaki oksijeni tüketerek birçok deniz canlısının hayatını tehlikeye sokar, yosun seviyelerini arttırır, suyun berraklığını azaltan fosfor ve azot içerir. Arıtmayı ve atıkları dezenfekte etmek için kullanılan klor ve çinko gibi kimyasallar deniz yaşamı için zehirlidir.

Denizlerimizde su kalitesinde düşüş olduğunu gösteren kanıtlar bulunmaktadır ve bu, atık su arıtma tesisleri, endüstriyel atıklar, tarım uygulamaları ve kentsel yağmur suyunun denize deşarjı gibi birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Denizciler de bu nedenlerden biridir ve sorumluluklarını kabul ederek, olumsuz çevresel etkilerini azaltıp, sürdürülebilir bir gelecek için katkıda bulunabilirler

Küçük bir gezi teknesinin atık suyunu boşaltması, özellikle de hassas bölgelerde ciddi zararlara yol açabilir.

Teknelerde iki farklı atık su tipi oluşur: Siyah Su ve Gri Su.

Siyah Su

Siyah su basitçe, insan dışkılarından oluşan sıvı ve katı tuvalet atıklarıdır. Arıtılmamış siyah sular mikrobik patojenleri denize karıştırdıkları için yüzenler ve dalgıçlar için potansiyel bir sağlık tehdidi oluştururlar. Mikrobik patojenler aynı zamanda kabuklu deniz hayvanları için de tehlike teşkil eder. Bu canlılar filtre beslenme yoluyla bu patojenleri emer, insanlar tarafından tüketildiğinde ‘Kabuklu Hayvanlardan Kaynaklanan Paralitik Zehirleme’ gibi hastalıklara neden olabilir. Siyah su, dipte yaşayan canlıların üzerini bir battaniye gibi saracağından, ışık almalarını engelleyerek ölmelerine neden olur. Bu da dünyada yaşayan tüm canlılar için gerekli olan oksijenin azalmasıyla sonuçlanabilir.

Siyah su atıkları ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Atık su depolarını atık su alım teknelerine ya da kıyı tesislerindeki atık su kabul istasyonlarına boşaltın.
 • Marinalarda ve rıhtımlarda kıyı tesislerini kullanın, mürettabatınızı ve müşterilerinizi de bu konuda bilgilendirin.
 • Kimyasal tuvaletler zehirli maddeler içerir ve karadaki normal kanalizasyon sistemine boşaltılmalıdır. Taşınmaları zor olabileceği için önden planlamanızı yapın.
 • Atık su toplama tankınızın kullanım amacına uygun ve yeterli kapasitede olduğundan emin olun.
 • Düşük su kullanımı olan tuvaletleri takın, kullanım başına sadece 0,4L su kullanan sistemler vardır.
 • Çevreye karşı zararlı etkilerinizi en aza indirmek için mümkünse teknenize bir atık su arıtma sistemi kurun.
 • Tüm atık su ekipmanının bakımını yapın ve düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli olarak kontrol edin.
 • Yolculuğunuzu atık toplama tesislerinin bulunduğu yerleri göz önüne alarak planlayın.
Gri Su

Gri su; mutfak, duş, lavabo ve çamaşır yıkamada kullanılan sudur. Fosfat, nitrat ve mikrobiyolojik patojenler bakımından zengin yağ veya gıda maddeleri, ev kimyasalları, sabun ve deterjan gibi çözülmüş veya çözülmemiş yan ürünler içerir.

Denize fazla miktarda döküldüğünde, güneş ışığının derin sulara ulaşmasını engelleyerek yosunları öldürür ve çözünmüş oksijenin azalmasına neden olur.

 • Sadece az azotlu deterjanlar kullanın, hayvanlar ve bitkiler için zehirli olabilecek klor ve çamaşır suyunu, deniz yosunlarının büyümesini etkileyen fosfatları kullanmaktan kaçının. Çevreye duyarlı ürünler seçin.
 • Düşük akışlı duş ve musluk başlıkları gibi su tasarruflu cihazlar kullanın.
 • Kullanılmış yağları geri dönüşüm için biriktirin ve diğer yiyecek atıklarının gri sulara karışmamasına dikkat edin.
 • Teknede bulunan lavabo, duş ve çamaşır makinesinde kullanılan sabun ve deterjanları en aza indirin. Teknenizdeki lavaboların ve duşların evinizdekilerden farklı olduğunu ve daha dikkatli kullanılması gerektiğini unutmayın.
 • Teknede bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız, ekolojik bakımdan az zararlı ürünler seçin veya deterjansız yıkama yöntemlerini araştırın.
 • Mürettebatınızı ve müşterilerinizi gri suların olumsuz etkileri ve bunları azaltmaya yardımcı olabilecek önlemler ile ilgili eğitin.
 • Marianalar ve rıhtımlar tarafından sağlanan duş, tuvalet, bulaşık ve çamaşır yıkama yerlerini kullanın, mürettebatınızı ve müşterilerinizi de bu yönde teşvik edin.
 • Teknenizde talimatlar ve hatırlatıcılar bulundurun. Mürettebata ve müşterilere doğru uygulamalar ile ilgili tavsiyelerde bulunmak için çıkartmalar ve işaretler de kullanabilirsiniz.