Deniz Temiz TURMEPA Derneği Fethiye Şubesi

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ve bir avuç deniz sevdalısıyla birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketidir.

Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 18 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.

Kurulduğunda 29 üyesi olan TURMEPA, bugün; 350’si kurumsal olmak üzere 1000’e yakın üye sayısına ulaşmış bir sivil toplum kuruluşu olarak, HOPA’dan İSKENDERUN’a (adalar dâhil) kadar uzanan 8.333 km’lik kıyı şeridinde şube, bölge koordinatörlükleri ve gönüllü ordusuyla denizleri yaşatma çabalarına devam etmektedir.

Dernek, Bakanlar Kurulu’nca 19.06.2000 tarihinde alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etmiştir.

1995 yılında yayınladığı “Denizleri Koruma Deklerasyonu” ile BM Çevre Programı ile, IMO, The Club of Rome, ICS ve IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini alan dernek, aynı zamanda 2011 yılında uluslararası platformda Çevre Yönetim Sistemi belgesi olarak bilinen ISO 14001 belgesini almaya hak kazanmıştır.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Fethiye Şubesi 1 Aralık 2011 tarihinden bu yana çalışmalarına devam etmektedir. Denizler yaşasın diye eğitimler, örnek projeler, bilinçlendirme kampanyaları, kıyı temizliği, Dünya ile eşzamanlı kampanyalarla faaliyetlerini sürdürmektedir.

turmepa.org.tr