Demirleme

Yanlış ve kötü demirleme, deniz çayırlarına ve deniz tabanındaki diğer canlılara zarar vererek deniz ekosistemlerinde ciddi hasarlara neden olabilir. Çapalar ve onlara bağlı zincirler, deniz tabanını süpürebilir, yavaş hareket eden dip hayvanları ve balıkların yaşama, dinlenme ve beslenme alanlarını yok edebilir. Bu nedenle tekne mürettebatı, deniz yatağının özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olmalı ve demirleme yerini dikkatlice seçilmelidir.

Sabit bağlama şamandıralarını kullanılmalı ve bu uygulamanın desteklenerek yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Çevre dostu olarak bilinen bu demirleme sistemi, deniz tabanı etkileşim düzeyini en aza indirerek teknelerin hassas habitatlara zarar verme potansiyelini azaltır.

Göcek Koyları, görece küçük bir yer olmasına rağmen teknelerin barınma kolaylığı, sağlanan çeşitli hizmetler ile mavi tur rotaları için vazgeçilmez bir uğrak noktası olmuştur.

Özel Çevre Koruma statüsünde olan bu bölgede sabit bağlama şamandıraları bulunmaktadır ve şamandıraların bulunduğu koylar ve adetleri şu şe şekildedir:

Koylar

Şamandıra Sayısı

Yassıca Adaları

31

Göcek Adası

22

Sarsala

16

Sıralı Bük

16

Zeytinli Adası

6

Kurşunlu

6

Toplam

97

Doğru Demirleme Yapmak İçin:

  • Herhangi bir demirleme şamandırası yoksa, tekneler hassas bölgelerden uzakta, kum, çamur vb. gibi zeminlere demirlemeyi tercih etmelidir.
  • Demir taramasını önlemek için çapanızın iyi tuttuğundan emin olun.
  • Demir attıktan sonra zincirinizde halatınızda uygun uzunluk bıraktığınızdan emin olun. Doğru uzunluk deniz dibinin taranmasını engeller.
  • Çapanız tarıyorsa ve sürükleniyorsa, kaldırın ve yeniden demirleyin. Sürüklenmeye devam ederse farklı bir demirleme yeri seçin.
  • Çapanın iyi durumda olduğunu düşünüyorsanız bile sürüklenmediğinden emin olmak için düzenli olarak kontrol edin.